ACS23CanlıGiriş

STEMI Uygulaması Tedavi Süresini Kısaltabilir

Yazan Alp Burak Çatakoğlu
Kategori Koroner
Mayıs 08, 2021
2 dak okunur

ACS23 İstanbul, Teşekkür Ederiz🙏

Tekrar izleyin!
Tekrar İzleyin!

Telsiz tabanlı bir sistemin yerini alan akıllı telefon uygulaması, ATT’nin doğrudan acil servise metin, fotoğraf, video ve görseller göndermesini sağlar.

Yeni bir araştırmaya göre, sahadan gelen STEMI hastaları hakkında iletişime yardımcı olmak için akıllı telefon tabanlı bir uygulamanın, ATT-balon süresini 10 dakika düşürmesini sağladı.

Kıdemli araştırmacı Amir Lofti (Baystate Tıp Merkezi, Springfield, MA), “Bu cihazla metin, resim, video, görseller gönderebilirsiniz ve bu sadece acil servise değil, tüm sisteme de gidebilir” dedi. “Tüm bu bilgiler önceden seçilmiş bir grup insana iletiliyor ve bu nedenle herkes aynı sayfada. Herkes bir hastanın geldiğini bilir, gerçek zamanlı GPS konumunuz vardır, böylece hastanın tam olarak ne kadar uzakta olduğunu bilirler ve klinik durumlarını veya klinik durumlarının değişip değişmediğini biliriz. Bu yüzden hepimiz acil serviste ve ardından kateter laboratuvarında onlar için hazır oluruz.”

Baystate Medical Center’dan Alina Capatina, Mayıs 2019’da Wi-Fi tabanlı, HIPAA güvenli, GPS özellikli e-Bridge uygulamasını benimsemeden önce, ekibin daha az güvenilir bir telsiz tabanlı sistem kullandığını söyledi. Kendisi ACC 2021 Bilimsel Oturumu sırasında sonuçları gelecek hafta poster olarak sunacak.

“Noktadan noktaya iletişim için iyi çalıştı, ancak ATT ile kateter laboratuvarımız arasında aktif STEMI ve döngü iletişimi için iletişim ve özellikle hastaların kötüleşmesi veya sonrasında klinik durumların değişmesi durumunda takip için çok iyi çalışmadı. “Diğer şey, menzilinin çok sınırlı olmasıydı. Yani ATT temel radyo sistemini kullanıyorsa, hastaneden 5 dakika uzakta olmadıkları sürece arama yapamazlar. Bu uyarıları ne kadar erken alırsak, hazırlık yapmak için açıkçası o kadar iyi.”

Araştırmacılar, Ocak 2017 ile Temmuz 2020 arasında kurumlarına gelen toplam 795 STEMI olgusunu incelediler.

Diğer kurumlara sevk edilen, PCI kontrendikasyonu olan veya trombolitik alan 424 hastadan, 82’si uygulamanın başlamasının ardından tedavi edildi. İletişim sistemindeki değişikliği takiben hem ATT’den balona (90.8’e karşı 99.4 dakika; P = 0.0062) hem de kapı-balon zamanında (56.3’e karşı 67.8 dakika; P <0.0001) anlamlı azalma oldu.

“İyi İşleyen Sistem” geliştirildi

Lofti, “Bu uygulamanın yapmak istediğimiz şeyi yapacağını umuyorduk, ancak büyüklüğüne şaşırdık,” dedi ve ekibindeki ile ATT’nin işbirliğinin ve sıkı çalışmanın başarılarının en önemli rolü oynadığını ekledi.

“Zaten iyi işleyen bir sistemimiz vardı. Uygulamadan önce kapı-balon süresine bakarsanız, bunlar [Ulusal Kardiyovasküler Veri Kayıt] açısından en iyilerden biriydi. Bu sadece geliştirildi ve sistemi daha iyi hale getirdi. Sisteminiz başlangıçta iyi çalışmıyorsa, bu sihirli bir şekilde bunu değiştirmeyecektir. Bunun işe yaraması gerçekten takımın gönül vermesini gerektiriyor. ”

Capatina “Zamanımızda böylesine önemli bir gelişme görmek biraz şaşırtıcıydı” dedi. “Ancak dahil olan ve herkesin katılımını sağlayan herkesin sıkı çalışması ve sadece bu projeyi uygulamaya ve tüm değişiklikleri uygulamaya ve sonuçları izlemeye kendini adamış devasa bir ekibe sahip olması, geriye dönüp sonuçları şimdi görmesiyle beklenildiği kadar şaşırtıcı değil. ”

Capatina, ilk entegrasyonun zorlukları olduğunu söyledi. “Herhangi bir uygulamada her zaman aksaklıklar ve teknik sorunlar vardır. İlk başladığımızda, yüzlerce ve yüzlerce test senaryosu yürütmemize rağmen, gerçek zamanlı olarak tam anlamıyla düzeltmemiz gereken bazı hatalarla karşılaştık. ”

Lofti, ATT’nin başlangıçta uygulamadaki bilgileri doldurmak için gerekebilecek fazladan zaman konusunda endişelendiğini söyledi. Ancak onlarla çalışarak, çok kolay açılır kutular oluşturduk, böylece her hastanın bilgileri girmesi ve acil servise göndermesi sadece 1 veya 2 dakika sürüyor. Onlar için son derece kullanıcı dostu hale getirdik. ”

Lofti, diğer seçenekler mevcut olduğundan, bu özel uygulamanın ana noktalarından birinin, özel ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir olduğunu söyledi. Şimdi, kurumlar travma, inme, arrest, genel tıp ve COVID-19 hastaları için de aynı uygulamayı kullanıyor.

Maliyete gelince, sağlık sistemi uygulamayı ATT’ye ücretsiz olarak sunsa da, bir lisans ücreti öderler. Capatina, “Bu uygulamanın maliyetini potansiyel faydayla karşılaştırdığımızda, özellikle hasta sonuçları üzerinde potansiyel etkileri öngördüğümüzde çok büyük bir değeri var” dedi.

Lofti, zamanın önemi göz önüne alındığında, bu uygulamanın STEMI hastalarının yanı sıra kardiyak arresti olan hastalar için bakımlarını nasıl iyileştirebileceğini araştırmaya devam etmeyi planladıklarını söyledi. “Ekstrakorporeal yaşam desteği de dahil olmak üzere birçok olasılık var” dedi.


Önceki Yazı
Kahve Tüketimi Kardiyovasküler Semptomlara Bağlı Olabilir

Alp Burak Çatakoğlu

Liv Hospital, İstinye Üniversitesi

sponsorlu icerik
ZİYARET EDİN

İlgili Yazılar

PANOVISION: Hibrid IVUS-OCT ile Görüntüleme
Nisan 14, 2023
1 dak
© 2023, Tüm Hakları Saklıdır.

Kısayollar

Ana SayfaMobil UygulamaACS23Arşivİletişim

Sosyal Medya